AKO VYBRAŤ LYŽE

DETI A JUNIORI:

Táto kategória zahŕňa modely určené pre najmenších lyžiarov. Jedná sa predovšetkým o ľahké a ľahko ovládateľné lyže. Vďaka malému polomeru sú veľmi točivé.

Detské lyže majú väčšinou rovnaké zloženie a tak hlavne rozhoduje ich design. Ideálne je, aby si ich deti vybrali sami a chceli na nich lyžovať.

Lyže pre rekreačných lyžiarov odporúčame zvoliť dĺžku lyží o 15-20cm kratšiu, než je výška postavy (cca medzi ramená a bradu). Zdatnejší lyžiari môžu zvoliť lyže o 10cm kratšie oproti výške postavy (nos).

 

DOSPELÍ:

Správna voľba lyží je vždy závislá od niekoľkých kritérií. V prvom rade záleží na tom, v akom teréne sa chcete pohybovať. Pri výbere zjazdových lyží je nutné brať do úvahy aj Vaše lyžiarske schopnosti a preferovaný štýl jazdy. Dĺžka lyží by sa teda mala pohybovať od brady až zľahka nad postavu lyžiara. Čím majú lyže väčší rádius, tým by mali byť dlhšie.

 

Schopnosť lyžiara:

Začiatočník: Lyžiar, ktorý ešte len začína, prípadne lyžuje sporadicky. Pre nich sú ideálnou voľbou lyže mäkšie, väčšinou s kompozitovým alebo ľahkým dreveným jadrom. Lyže sú ľahšie ovládateľné a nekladú začínajúcemu lyžiarovi väčší odpor, tiež uľahčujú začatie a vedenie oblúka. Tieto lyže sú vhodné na pomalšiu a kontrolovateľnú jazdu.

Pokročilý: Lyžuje dlhšiu dobu, ovláda lyže na úrovni, ktorá mu dovolí zísť všetky zjazdovky. Pre pokročilých lyžiarov odporúčame lyže s dreveným jadrom, poprípade s vystužením, či už karbónu alebo titanalu. Lyže lepšie držia na tvrdšom podklade, zároveň však príliš nekladú odpor. Ich ovládanie nevyžaduje vynaloženie príliš veľkej sily.

Športové: Lyžiar, ktorý vyhľadáva na svahu rýchlosť. Pre takého lyžiara sú najvhodnejšie športové lyže s dreveným jadrom, s vystužením, väčšinou titanal a karbón, ktorý zvyšuje tvrdosť lyží. Vďaka tomu sú lyže stabilné pri vysokých rýchlostiach a držia na tvrdom podklade. Ovládanie týchto lyží vyžaduje väčšiu dávku sily, dynamiky a technickej zdatnosti.

 

Terén:

Upravená zjazdovka: Pokiaľ budete lyžovať výhradne na upravených zjazdovkách, potom sa zamerajte na lyže typu slalomka, all-mountain alebo obračka. Tieto lyže sa síce líšia svojim profilom, ale všetky sú vhodné na upravené zjazdovky.

Mimo zjazdovky: Ak vás láka jazda mimo zjazdovky, sú pre vás vhodné lyže s označením Freeride. Lyže si poradia aj s jazdou na neupravených svahoch s hlbokým snehom.

Park: Radi robíte triky, skáčete alebo jazdíte pozadu? V tom prípade sú pre vás najlepšou voľbou lyže z kategórie Freestyle. Lyže sú ako stvorené pre jazdu v snowparku.

 

Radius (krojenie) lyží:

Jedná sa o polomer oblúka, ktorý by lyže opísala za ideálnych podmienok.

Slalomovia: Lyže ktorých doménou sú krátke carvingové oblúky. Sú užšie pod viazaním, vďaka čomu sú veľmi rýchle v prehranení, ale bývajú nestabilné v mäkkom a rozbitom snehu. Tieto lyže majú malý rádius do 13m. Preto je vhodnejšie vybrať lyže v kratšej dĺžke. Lyže sú vhodné na jazdu na upravenej zjazdovke pri rýchlej a dynamickej jazde.

All-mountain: Veľmi obľúbený typ lyží, ktoré zvládnu ako upravenú, tak aj rozbitú a nerovnú popoludňajšiu zjazdovku. Allmountain lyže majú pod viazaním šírku 75-90 mm. Lyže sú stabilné pri jazde v nerovnom teréne, čo nahráva skvelému zážitku lyžovania po celý deň. Väčšia šírka lyže znamená, že prehranenie je pomalšie ako pri užších lyžiach. All-mountain lyže uspokojí všetky kategórie lyžiarov, od začiatočníkov až po športových lyžiarov. S týmto typom lyží môžete taktiež jazdiť mimo upravenú zjazdovku, čo z nich robí univerzálne lyže.

Obračky: Lyže, ktoré sú vhodné na širokú zjazdovku s minimom lyžiarov. Lyže sú horšie ovládateľné pre ich veľký rádius nad 17m. S týmto typom lyže sa horšie manipuluje a odporúča sa pre športových lyžiarov. Športové obračky sú užšie, čo umožňuje rýchle prehranenie, ale vyžadujú perfektne upravenú zjazdovku. Na druhej strane však majú perfektné vlastnosti vo vysokých rýchlostiach, pri stredných a dlhých oblúkoch. Ak ste športový lyžiar, tak sa určite nebojte dĺžky a zvoľte si lyže rovnako dlhé ako ste vy.

Freeride lyže: Sú určené predovšetkým do voľného terénu. Majú väčšiu šírku pod topánkou (85 – 115 mm), tým aj celkovo väčšiu plochu lyže, ktorá umožňuje tzv. preplávanie prašanom. Tieto lyže sa však nestratia ani na upravenej zjazdovke, najmä na mäkkom, rozjazdenom snehu.

Freestyle lyže: Vhodné do snowparku, na skoky a trikové lyžovanie. Majú zdvihnuté pätky na jazdu pozadu. Lyže je možné využiť aj na zjazdovke.

 

Dĺžka lyží:

Určite to je otázka, na ktorú nie je jednoduchá odpoveď, ako sa hovorí desať ľudí, desať názorov. Ideálna dĺžka lyží by mala byť vždy podľa zdatnosti lyžiara, každému vyhovuje niečo iné. Rekreační lyžiari by mali mať lyže maximálne po bradu – kratšie lyže sú lepšie ovládateľné a nie sú tak rýchle. Čím zdatnejší lyžiar, tým môže mať lyže dlhšie. Vieme, že vybrať správne lyže nie je nikdy jednoduché, preto môžete využiť náš Výmenný program, aby ste mohli každý rok skúšať iné lyže, pokiaľ nenájdete tie pravé, popr. podľa vašich plánov, kde budete daný rok lyžovať.

 

Odporúčaná dĺžka lyží:

Tieto dĺžky sú iba odporúčané. Vždy zohľadnite vaše schopnosti a zručnosti.

Detské: medzi ramená a bradu. Lyže kratšie o 15 cm až 20 cm z výšky lyžiara (neplatí pre oddielových lyžiarov)

Juniorské: medzi ramená a špičku nosa. Lyže kratšie o 10 cm až 20 cm z výšky lyžiara (neplatí pre oddielových lyžiarov)

Slalomové: medzi bradu a špičku nosa. Lyže kratšie o 10 cm až 15 cm z výšky lyžiara

All-mountain: medzi koreň nosa a bradu. Lyže kratšie o 5 cm až 15 cm z výšky lyžiara

Obračky: nad výšku postavy po koreň nosa. Lyže + 10 cm až - 10 cm z výšky lyžiara

Freeride: nad výšku postavy po špičku nosa: Lyže + 5 cm až - 15 cm z výšky lyžiara

Freestyle: Lyže môžu byť v dĺžke od ramien alebo až po výšku lyžiara