AKO VYBRAŤ SNOWBOARD

Dĺžka snowboardu:

Dĺžka snowboardu by mala byť po brade. Pre freestyle môžete voliť o niečo kratší snowboard, ale nie je to pravidlom. Príliš krátka doska by sa vám mohla v oblúku pretáčať, naopak s príliš dlhou doskou je ťažké prejsť do oblúka a je celkovo horšie ovládateľná. Určite teda hlavným kritériom by mali byť vaše skúsenosti.

 

Typ prehnutia:

Ďalším kritériom pri výbere novej dosky je typ jej prehnutia, jedná sa o Camber, Rocker, Flat. O aký typ ide, najlepšie spoznáte, keď snowboard položíte na rovnú podlahu a pozriete sa naň z profilu, tak uvidíte, kde je prehnuté a dotýka sa zeme. Začiatočníkovi bude najviac vyhovovať prehnutiu Rocker, ktorý viac odpúšťa chyby. Opačné prehnutie Camber je vhodnejšie pre skúsenejších jazdcov, pretože sa u neho ľahšie môže uhryznúť hrana a tak je dobré mať snowboard pod maximálnou kontrolou. Oproti prehnutiu Rockeru vyniká Camber vyšším popom a presnejším ovládaním. Flatový tvar s takmer nulovým prehnutím zaisťuje stabilitu v každom teréne, avšak najviac sa používa v snowparku. Hybridné prehnutie je kombináciou camberu a rockeru dohromady, vďaka čomu sa stáva univerzálnym all-mountain boardom.

 

 

Flex snowboardu:

Ďalším dôležitým aspektom pri výbere snowboardu je Flex čiže tuhosť a pružnosť. Snowboardy s mäkším flexom sú vhodnejšie pre začiatočníkov. Snowboard je ľahšie ovládateľný a odpustí viac chýb. Tento typ snowboardu je vyhľadávaný aj pre freestyle, kde snowboarďáci trávia väčšinu času jibbovaním (jazda po prekážkach). Pri rýchlejšej jazde mäkký snowboard nie je tak presný v oblúku a nemožno sa z neho odraziť tak svižne ako z tuhšej dosky.

Snowboardy s tvrdším flexom predpokladajú skúsenú, rýchlu jazdu. Pri rýchlej jazde držia lepšie na hrane a celkovo na zamrznutom povrchu. To, ako tuhý snowboard zvoliť, záleží teda na skúsenosti jazdca, štýle jazdy a hmotnosti – ľahší jazdci by mali voliť radšej mäkší snowboard.

 

Šírka snowboardu:

Aj šírka snowboardu je dôležitým parametrom. Ide o to, aby jazdec pri jazde v oblúku nedosahoval špičkami alebo pätami topánok až na zjazdovku. Jazdci s veľkosťou topánky EU 45 a väčší by sa mali pri výbere dosky pozerať po širších snowboardoch označenie Wide. S takou doskou budú schopní rezať oblúky bez toho, aby pri tom brúsili špicami svah. Vyrábajú sa aj snowboardy vo verziách Mid-Wide, ktorý je mierne šírší a Super-Wide, ktoré sú pre naozaj veľké chodidlá.

 

Dámske snowboardy:

Tieto snowboardy zohľadňujú špecifiká dámskej postavy. Dievčatá majú inak posadené ťažisko ako muži, majú menšie chodidlá, iný pomer výška/váha. Všetky tieto odlišnosti výrobcovia premietajú do geometrie a konštrukcie dámskych snowboardov. Dámske snowboardy sú užšie, spravidla aj mäkšie, inzerty (závity na prichytenie viazania) sú oproti pánskemu variantu snowboardu posunuté o niekoľko milimetrov bližšie k stredu.